Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej
Helena Modjeska Art and Culture Club

 

Spotkanie z aktorem Andrzejem Sewerynem,

21 października 2017 - A meeting with an actor

Andrzej Seweryn, October 21, 2017

Szanowni Członkowie Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej,

Zarząd Klubu gorąco zaprasza Państwa na niezwykłe spotkanie z niezwykłym człowiekiem – naszym gościem będzie pan Andrzej Teodor Seweryn, wybitny polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Spotkanie odbędzie się w gościnnym domu Państwa Ewy i Ephraima Barsam, 23344 Berdon Str., Woodland Hills, CA 91367, w sobotę, 21 października 2017 r. o godz. 18.00 (6.00 pm).

W związku z ograniczoną liczbą miejsc w spotkaniu będą mogli wziąć wyłącznie ci Członkowie Klubu Kultury im. H. Modrzejewskiej, którzy opłacili składki członkowskie i uprzednio potwierdzili swoją na nim obecność.

Pan Andrzej Seweryn należy do grona najwybitniejszych polskich aktorów. Dla wielu niedościgniony wzór aktorskiego kunsztu i niebywałego smaku. Jego dorobek artystyczny to ponad 40 ról filmowych i 30 teatralnych. Grał zarówno w Polsce, jak i we Francji. Jest drugim aktorem obecgo pochodzenia, któremu
zaproponowanu pracę w słynnym Comédie Française (którego nadal jest aktorem i członkiem Zarządu). Pracował między innymi z Andrzejem Wajdą, Andrzejem Żuławskim, Giorgio Trevesem, Stevenem Spielbergiem i Agnieszką Holland. Od końca lat siedemdziesiątych Andrzej Seweryn na stałe mieszka we Francji, gdzie jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki i Technik Teatralnych (l"Ecole Nationale Superieure des Arts et Techniques du Theatre) w Lyon.

O wykonywanym przez siebie zawodzie mówi: „Praca jest moją misją. Grając na scenie służymy nie tylko sobie samym, ale czemuś większemu od nas”. Jest utalentowany, odważny, niezwykle pracowity i szalenie oddany temu, w co wierzy.

Przełomową rolą w karierze filmowej Andrzeja Seweryna była kreacja Maksa Bauma w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy (1974), u boku Wojciecha Pszoniaka i Daniela Olbrychskiego. Z reżyserem spotykał się wielokrotnie – by wymienić tylko kilka z nich – w 1978 roku zagrał w dziele Kina Moralnego Niepokoju - „Bez znieczulenia”, w 1979 roku stworzył nagrodzoną prestiżową nagrodą Srebrnego Niedźwiedzia kreację w „Dyrygencie”, a w 1980 roku zagrał kapitana Wirskiego w nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes
„Człowieku z żelaza”. Wystąpił również w szeregu filmów zagranicznych, z których szczególnie warty odnotowania jest udział w nagrodzonych Oscarem „Indochinach” (1992) czy „Liście Schindlera” (1993).

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych. A prywatnie niezwykle ciepłym, bardzo interesującym rozmówcą.

Spotkanie poprowadzi dobrze nam wszystkim znany pan Leopold Konopelski, a główną jego osią będzie najnowszy film, w którym jedną z głównych ról odegrał pan Andrzej Seweryn „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Opowiadający losy słynnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego, jego żony Zofii oraz ich syna – kultowego dziennikarza muzycznego oraz tłumacza filmowego Tomasza, zostanie pokazany podczas zbliżającego się XVIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Los Angeles:

- w piątek, 20 października o godz. 19.30 w California State University Northridge, 18111 Nordhoff Str., Northridge, CA 91330
- w poniedziałek, 23 października o godz. 21.00 w Laemmle Monica’s Film Center, 1332 2nd Str., Santa Monica, CA 90401.

Szczegóły pokazów pod linkiem http://bit.ly/PFFLA18_Schedule .

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wieczorze, który na pewno będzie wspaniałą ucztą dla ducha i jak zawsze prosimy o zaopatrzenie bufetu w desery i napoje. Potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu prosimy zgłaszać mailowo na adres malgorzata_c@hotmail.com w terminie do 17 października 2017 r.

Z wyrazami szacunku,

Andy Dowen
Prezes
Klub Kultury im. H. Modrzejewskiej
 
 


Photos by Lucyna Przasnyski