Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej
Helena Modjeska Art and Culture Club

 

Spotkanie z Ryszardem Bugajskim i Marią Mamoną
A meeting with Ryszard Bugajski and Maria Mamona

 

19 października 2013
October 19, 2013

Spotkanie z Ryszardem Bugajskim I Marią Mamoną poprowadził Andrzej Maleski. Zadał on wiele pytań naszym gościom i rozmawiał z nimi o istotnych filmach i dziełach w ich karierach zawodowych, np., o filmie „Przesłuchanie”. Najwięcej czasu jednak poświęcone zostało najnowszemu filmowi „Układ Zamknięty”, który mieliśmy okazję obejrzeć na tegorocznym Polskim Festiwalu Filmowym.

Film o trudnej tematyce, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Krakowie w 2012 roku. Własciciele pewnej dobrze prosperującej firmy zostali brutalnie aresztowani przez oddział antyterorystyczny, skuci, rzuceni na ziemię, dzieci przydeptane butami. Spędzili w więzieniu siedem miesięcy, ich firmy zostały zniszczone, rodziny rozbite. Dlaczego ktoś ich tak skrzywdzil, dlaczego ktoś postanowił ich zniszczyć?

Jak twierdzi dyrektor filmu, jest to zjawisko nieodosobnione, w ostatnim czasie miało miejsce około 30 takich przypadków, dlatego postanowił zająć się tym tematem. Duże trudności pojawiły sie przy próbie otrzymania srodków finansowych. Scenariusz filmu, pomimo dobrych recenzji spotkał się z odmową finansową z Polskiego Instytutu Sztuli Filmowej. Układ Zamknięty to pierwszy niekomercyjny film, całkowicie zfinansowany z prywatnych pieniędzy obywateli. Stało się to możliwe przy pomocy Business Center Club, który spopularyzował calą akcję produkcji filmu poprzez poradnik handlowca I znalazł srodki na jego realizację.

Jest to film fabularny o tym w jaki sposób organy demokratycznego paǹstwa niszczą, przesladują, zwykłych obywateli, ludzi którzy zasługują na wielki szacunek. Reżyser nie wnika w przyczyny dlaczego tak sie dzieje, ale interesuje go psychika człowieka który reprezentuje to paǹstwo, pokurator Kostrzewa,  którego gra Janusz Gajos.

Janusz Gajos stworzył role w której przybliżył widzowi psychologiczne mechanizmy, w jaki sposób rodzi sie zło u ludzi, których zadaniem jest pilnowanie prawa I wspieranie obywateli. Film od początku do ostatniej sceny pokazuje motywację tego człowieka, prokuratora oraz jego pomocników, między innymi asystenta w prokuraturze, czy szefa Urzędu Skarbowego.

W paǹstwie trudno jest zbudować nowe przedsiębiorstwa, stworzyć nowe organizacje, bo okazuje się że stoją one na przeciwko staremu układowi, takiemu który jest właściwie Układem Zamkniętym. Układ, który nie dopuszcza nowych ludzi I eliminuje ludzi którzy temu układowi zagrażaja.

“ Closed Circle “ is a feature film, on very important subject, how the government bodies in a democratic state perscuit and ruin ordinary citizen who otherwise deserve a great esteem.

The director said, that he didn’t want to analyze the reason of the wrong doing in this particular stare. He was more interested in psychology. District attorney Kostrzewa played by Janusz Gajos, representative of the state depict a mechanism of developing the evil especially among public servants, the first people who should obey the law and respect citizens working for all the society.