Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej
Helena Modjeska Art and Culture Club

Spektakl "Dual Citizens"

 13 marca 2010

Z inicjatywy niestrudzonej propagatorki polskiego teatru w Ameryce Joanny Klass na deski teatru Odyssey trafił spektakl Dual Citizens składający się z dwóch monodramów.
Monodram jest chyba najtrudniejszą formą teatru, szczególnie często praktykowaną przez wybitnych aktorów. Umożliwia on bowiem bardzo intymny kontakt aktora z widzem. Ta forma wymaga od artysty prawdziwego kunsztu aktorskiego, a od widza pełnego uczestnictwa. W monodramie publiczność jest niejako partnerem aktora. Jest to zatem wyzwanie dla obu stron, zarówno aktora jak i publiczności.
Członkowie naszego Klubu chętnie podjęli to wyzwanie oglądając Dual Citizens, przedstawienie nowatorskie w formie i o bliskiej nam tematyce.

Broken nails (Zlamane paznokcie) pokazuje ostatnie dni życia legendy światowego  kina -Marleny Dietrich. Jest to historia widziana oczami młodziutkiej Glorii-jej pielęgniarki i jedynej towarzyszki w ostatnim okresie życia.
W rolę opiekunki wielkiej gwiazdy wciela się aktorka teatru lalkowego, zarazem autorka scenariusza, Anna Skubik, która prowadzi dialog z Marleną Dietrich. Jej rozmówczynią jest manekin ludzkich rozmiarów, imitujący ciało kobiety, który jest animowany przez panią Annę.
Kukła ubrana w suknie skopiowane z garderoby Marleny Dietrich imituje ruchy człowieka dorównując jego sprawności. W końcu poddajemy się iluzji i dzięki talentowi i zdolnościom animacyjnym Anny Skubik lalka Marleny Dietrich na naszych oczach staje się realną postacią. Dokonuje się rytualne ożywienie materii i zaczynamy wierzyć, że kukła żyje. Wielkie brawa dla Anny Skubik.
Drugi spektakl został przyjęty równie entuzjastycznie przez publiczność.
Jest to historia bułgarskiej rodziny, która w latach 60-tych próbuje emigrować z komunistycznej Bułgarii poprzez włoski obóz dla emigrantów w Kongo aż do Ameryki. Tam poznajemy głównego bohatera, który próbuje zapewnić swojej rodzinie godne życie w USA. Jest to wzruszająca opowieść bliska i czytelna dla nas emigrantów, a także pouczająca dla amerykańskiego widza.
Po spektaklu, tradycyjnie już dla naszego Klubu, odbyła się ciekawa rozmowa z aktorami, którą poprowdził z typową dla siebie swadą, fantazją i humorem (prosząc na scenę samą Marlenę Dietrich, aby podziękować jej z szacunkiem godnym Wielkiej Gwiazdy całując ją po staropolsku w rekę) prezes Klubu Andrzej Maleski.
W trakcie wywiadu dowiedzieliśmy się, że sztuka Broken nails grana jest w czterech jezykach: polskim, greckim, angielskim i hiszpańskim. Spektal jest bardzo życzliwie przyjmowany zarówno przez publiczność jak i krytykę. Był nagrodzony w wielu krajach Europy. Anna Skubik jest nie tylko pomysłodawcą spektaklu, ale także projektanką i współwykonawcą lalki. Dowiedzieliśmy się również o genezie scenariusza. Przyczynkiem do jego napisania była wzmianka w gazecie po śmierci Marleny Dietrich o przewiezieniu do Berlina 25 ton pamiątek i rzeczy, które kolekcjonowała ona w swoim paryskim mieszkaniu. Był tam między innymi wiersz o miłości, którego Marlena nauczyła się od swojej matki, a my usłyszeliśmy go podczas spektaklu.
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu i swoją obecnością sprawili, że był to niezapomniany wieczór zarówno dla widzów jak i aktorów.

Joanna Maleski