Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej
Helena Modjeska Art and Culture Club

 

StefanWenta w Ford Amphiteater
(Stefan Wenta at the Ford)

6 sierpnia 2010 (August 6, 2010)

W piątek, 6 sierpnia 2010 roku, odbyła się premiera baletu, przedstawionego z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina przez Luminario Ballet of Los Angeles. Balet byl jednym z elementów zbiorowego spektaklu wielu choreografów i zachwycił swoją klasyczną elegancją. Stefan Wenta był pierwszym tancerzem i choreografem Warszawskiej Opery i Baletu, gdzie ystępował w Romeo i Julii, Jeziorze
Łabędzim, Copelli, i innych. Po otrzymaniu (wraz z Romanem Polańskim, Zbigniewem Cybulskim i Andrzejem Komedą) stypendium do dalszych studiów w Paryżu, występował w Operze Paryskiej, gdzie był partnerem prima‐balerin Yvette Chauvire i Lycette Darsonval. Był również pierwszym tancerzem w Theatre d’Art du Ballet, z którym występował w Indiach, Indonezji, Chinach, Afryce oraz w całej Europie. Po przyjeździe w 1960 roku do Stanów Zjednoczonych Stefan Wenta został dyrektorem artystycznym Western Ballet of Los Angeles, a następnie dyrektorem artystycznym i choreografem Wenta Ballet of Los Angeles. Stworzył choreografię do dziesiątek baletów scenicznych oraz do wielu filmów dla MGM i 20th Century Fox (między innymi Logan’s Run, Our Man Flint, Voyage oraz Reds w reżyserii Warrena Beatty). Obecnie rowadzi klasy baletu w MIMODA Studio w Hollywood oraz kończy książkę, która będzie opublikowana w 2011 roku. Spotkanie objęło piknik pod gwiazdami i krótką lekcję historii polskiej choreografii. Od Klubu im. Modrzejewskiej Stefan Wenta dostał Dyplom Uznania za zasługi w dziedzinie choreografii i promocji kultury polskiej w Kalifornii.
First meeting of the season, Ford Amphitheater, Ballet Luminario of Los Angeles, performing Fantasy on Polish Airs by Stefan Wenta to the music by Chopin. Reception and recognition ceremony for Mr. Wenta.