Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej
Helena Modjeska Art and Culture Club

 

Koncert galowy z okazji 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina

27 lutego 2010

Obchody dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina na Zachodnim Wybrzeżu USA zostały zainicjowane galowym koncertem muzyki i poezji, którego organizatorem było Towarzystwo Muzyczne im. Paderewskiego przy współudziale naszego Klubu.
Miejscem tego uroczystego koncertu był Zipper Hall w Colburn School of Music. W programie muzyki Chopina wystąpili światowej sławy artyści:

John Perry-laureat najwyższych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych, profesor fortepianu na Uniwersytecie Południowej Kalifornii

Wojciech Kocjan-laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych Busoni i Viottiego we Włoszech oraz laureat pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Paderewskiego, profesor fortepianu na Loyola Marymount University

Alexander Sulejman-zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Johannesa Brahmsa, profesor wiolonczeli w Thornton School of Music na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Gospodarzem wieczoru była amerykańska aktorka polskiego pochodzenia Jane Kaczmarek, znana z wielu ról filmowych i telewizyjnych, między innymi w serialu Malcolm in the middle, laureatka nagród Emmy, Golden Globe oraz Screen Actors Guild. Recytowane w programie wieczoru wiersze pochodziły z tomu poezji Chopin with cherries pod redakcją naszej klubowej koleżanki Maji Trochimczyk.

Koncert muzyki Chopina był wielkim sukcesem organizatorów. Sala była wypełniona po brzegi. Dochód z koncertu został przeznaczony w całości na pokrycie kosztów organizacji pierwszego Amerykańskiego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Paderewskiego w Los Angeles, który odbędzie się w dniach 26-29 maja 2010 roku w Thayer Hall w Colburn School-Conservatory of Music.