Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej
Helena Modjeska Art and Culture Club

 

 

Świąteczny koncert muzyki polskiej

9 stycznia 2010

Pierwsze w nowym roku spotkanie klubowe, które odbyło się w McGroarty Art Center w Tujunga, poświęcone było zgodnie z tradycją muzyce świątecznej. Koncert przygotowali pan Marek Żebrowski, dyrektor Polish Music Center przy USC oraz znakomita śpiewaczka muzyki klasycznej i jednocześnie menadżer Polish Music Center, pani Krysta Close. Wystąpiły, malowniczo ubrane w stroje z epoki, zespoły muzyki renesansowej i barokowej: The Wessex Consort oraz The Holborne Consort w repertuarze polskiej muzyki z XV-XVII wieku.

Zespół muzyczny The Wessex Consort wzoruje się na XVI-wiecznych europejskich i angielskich zespołach muzycznych. Zespoły takie grywały w owym czasie muzykę kościelną i świecką, towarzyszącą tańcom na dworach. Zespół Wessex składa się z pięciu muzyków, którzy grają na replikach historycznych instrumentów dętych, strunowych i dmuchanych.

Zespół muzyki dawnej The Holborne Consort gra na historycznych instrumentach smyczkowych XVI wieku. W jego skład wchodzą wczesne instrumenty jak wiole i lutnie oraz typowo barokowe instrumenty jak skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas. Ich unikalny dźwięk reprezentuje ważny etap transformacji od muzyki grupy renesansowej do późniejszej orkiestry smyczkowej.

Solistka Krysta Close, sopran, jest uznaną śpiewaczką operową pochodzenia polskiego. Mieliśmy okazję i szczęście wielokrotnie słuchać jej mistrzowskiego wykonania utworów muzyki klasycznej. Pani Krysta specjalizuje się w polskim repertuarze wokalnym śpiewając między innymi pieśni Karłowicza, Szymanowskiego, Paderewskiego i Kilara.

Dzięki tym znakomitym artystom wysłuchaliśmy wspaniałego wykonania utworów polskich kompozytorow z XV, XVI i XVII wieku: Mikołaja z Radomia, Mikołaja z Krakowa, Wacława z Szamotuł, który wraz z Mikołajem Zielińskim uznany jest za najwybitniejszego kompozytora polskiego przed Szopenem, i wielu innych. Znakomitym, przyjętym z wdzięcznością i zainteresowaniem słuchaczy, przerywnikiem koncertu był krótki wykład członków obu zespołów na temat instrumentów, na których grali.

W końcowej części koncertu, aby miłej tradycji stało się zadość, udział wzięli wszyscy uczestnicy wieczoru śpiewając pod przewodnictwem pani Krysty Close polskie kolędy: W żłobie leży, Jezus malusieńki i Bóg się rodzi. Po uczcie duchowej nastąpiła uczta dla ciała - świąteczna kolacja przygotowana przez członków klubu.


Krystyna Kuszta