Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej
Helena Modjeska Art and Culture Club

 

MIXER
Czyli Zarząd Przedstawia

10 października 2009

PRZEPIS NA NOSTALGIĘ

Spotkanie pt: Mixer czyli Zarząd przedstawia
(w gościnnym, jak zwykle, domu państwa Maleskich)
 

Bywają takie dni, kiedy nostalgia
włochatą łapą sięga Ci do gardła. 
Po co jest myśleć z desperacją o tym,
co dawno kiedyś być miało,
lub co się lat temu krocie
tak dobrze zapowiadało?
Boy-Żeleński każe Ci puścić w niepamięć
z jakąś gidią swe gruchania idiotyczne,
które tylko powodują, że wzdłuż szelek 
znowu czujesz dziwne prądy elektryczne.
Prezes Klubu Modrzejewskiej, też nam radzi:
„By ominąć nastrój tak ponury
trzeba zastosowac się bez zwłoki
do następującej receptury...”

 

Ale już bez żartów... nostalgii nie należy traktować na serio, a raczej na wesoło. Jak już wspominać, to o tym jak wzrastaliśmy i dojrzewaliśmy równolegle z polskim kabaretem i jego gwiazdami. Koncept wykorzystania zarówno archiwalnych jak i współczesnych materiałów satyrycznych dostępnych na YouTube okazał się tak zwanym „strzałem w dziesiątkę”. 

Selekcję poszczególnych skeczy i piosenek pozostawił Prezes w rękach członków Zarządu, i to też bardzo słusznie, bo każdy członek Zarządu powinien mieć poczucie humoru. Członkowie zaś stanęli na wysokości zadania i swoimi wyborami zapewnili nam różnorodność materiału i szeroki wachlarz kabaretowych talentów, niektórych już całkiem zapomnianych, a niektórych zupełnie nowych.

Dzięki Małgosi Złotnickiej z rozrzewnieniem oglądaliśmy Wiesława Michnikowskiego i Edwarda Dziewońskiego w skeczu telefonicznym pt. „Sęk”. Joasia Maleski przypomniała nam Krystynę Zachwatowicz w piosence „Taka głupia to ja już nie jestem” oraz Jana Kaczmarka w „Czego się boisz, głupia”. Ela Kańska, przywołując ducha minionych lat, zaprezentowała nam młodszą Irenę Kwiatkowską i jeszcze młodszego Janusza Gajosa w skeczu „Znaczek” oraz Wiesława Gołasa, który już od wczesnych lat swej kariery był zabawnym aktorem charakterystycznym. Sławek Brzeziński przedstawił nam Janusza Gajosa jako dojrzałego aktora kabaretowego. Dzięki niemu mogliśmy porównać młodego Gajosa ze „Znaczka” z dojrzałym Gajosem w kapitalnym monologu pt. „Teściowa”.

Krysia Kuszta zaprezentowala nieznanego (nam) i młodego (dla nas) satyryka, Andrzeja Poniedzielskiego w jego tekście „Mowa ciała” – bardzo się dobrze „smarkacz” zapowiada! Również Danusia Żuchowska sięgnęła po współczesny materiał z repertuaru „Kabaretu Moralnego Niepokoju” (niepokoju o niebieską wiewiórkę?). Trzeba powiedzieć, że talent satyryczny w narodzie nie ginie.

Szczególną ucztę sprawiła niżej podpisanej Krysia Okuniewska tekstem Zenona Laskowika w jego własnym wykonaniu pt. „Zakład pogrzebowy”. Z prawdziwą przyjemnością dowiedziałam się że Laskowik przeżywa obecnie w Polsce renesans po wieloletniej przerwie w swej satyrycznej twórczości, kiedy zajmował się, z wyboru, pracą listonosza. Archiwalny tekst Laskowika, w którym występował z Bogdanem Smoleniem, zaprezentowany przez Sławka Brzezińskiego, przypomniał mi wizytę obu aktorów w naszym Klubie w latach siedemdziesiątych. Ach, jakie to były czasy....

Wielu wspaniałych wykonawców, których oglądaliśmy tego wieczoru w materiałach z YouTube, odwiedziło nasz Klub, niektórzy po kilka razy. Na przykład Jan Kobuszewski (pierwszy z lewej z warkoczami w „Filipinkach” w skeczu z programu „Kabaretu Dudek”, wybranego przez samego Prezesa).

Dużą niespodzianką była próbka talentu satyrycznego Macieja Stuhra.Talent aktorski ma na pewno po ojcu, którego podziwialiśmy w Klubie dwukrotnie. Maciej Stuhr jest nie tylko odtwórcą, ale również autorem niektórych tekstów, a to się podwójnie liczy. Te panie, które naśladował w tym swoim monologu telefonicznym, to ja znam osobiście. 

Jak zauważył sam Prezes, nostalgiczną atmosferę wieczoru spotęgowała niespodziewana obecność wielu byłych prezesów Klubu, był to taki prezesowski wysyp. Brakowało bardzo Tadè Bociańskiego, choć obecna była jego żona Elżbieta, ale jak powiadają jeden Bocian wiosny nie... Jeżeli chodzi o innych prezesów, to nostalgiczny nastrój na widowni budowali: Zosia i Witek Czajkowscy, Edek Piłatowicz (z Chin), Jola Zych oraz Dorota Olszewska. Po ich minach wnioskowałam, że nostalgii nigdy nie za wiele.

Marysia Piłatowicz

 

 

SPIS PRZEDSTAWIONYCH KABARETÓW

Kabaret Dudek - Filipinki

Mieczysław Czechowicz - „Mister intelektu” (Wieczór w „Szpaku”)

Kabaret Dudek - skecz „Sęk” Występują: E. Dziewoński, W. Michnikowski

Krystyna Zachwatowicz-To taka głupia to ja już nie jestem

Jan Kaczmarek - Czego się boisz głupia

Irena Kwiatkowska i Janusz Gajos (Kabaret Dudek) – Znaczek

Wieslaw Gołas (Kabaret Starszych Panów – Czerwony kapturek 62

Laskowik i Smoleń - Kabaret TEY - Z tyłu sklepu (fragment: wywiad z Pelagią)

Janusz Gajos - Teściowa

Andrzej Poniedzielski - Mowa ciała

Kabaret Moralnego Niepokoju – kupowanie obrazu

Zenon Laskowik – Zakład pogrzebowy

Maciej Stuhr - Rozmowa telefoniczna