Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej
Helena Modjeska Art and Culture Club

 

„Księga Pana Tadeusza”
Spotkanie z Tadeuszem Bociańskim

4 października 2008

Nasze pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie odbyło się w domu Joanny i Andrzeja Maleskich. Rozpoczeliśmy je piosenką Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”. Gości powitał nowy prezes klubu Andrzej Maleski, na wstępie dziękując byłej prezes klubu Dorocie Olszewskiej oraz członkom ustępującego zarządu za wytrwałą pracę i niezapomniane emocje, jakich nam dostarczyli w przeciągu ostatnich dwóch lat. Po prezentacji nowego zarządu Andrzej przedstawił plany programowe klubu. Zapowiedział wprowadzenie nowych form, których celem jest ożywienie naszych spotkań, między innymi: dyskusji panelowych, korespondencji w cyklu „Prosto z Polski”, a także krótkich dziennikarskich prezentacji o bieżących wydarzeniach kulturalnych w Kalifornii oraz w Polsce. Andrzej zaapelował równiez do członków klubu o zgłaszanie tematów, potencjalnych gości oraz własnych wrażeń z wakacji spędzonych w Polsce.

Następnie miałam okazję przedstawić Państwu informacje o bieżących wystawach w Los Angeles: wystawie w Skirball Center poświęconej Papieżowi Janowi Pawłowi II i wystawie zorganizowanej z okazji 25 lat działalności polskich artystów zamieszkałych w Los Angeles Krak Art Group zatytułowanej „Krak Confessions”.

Nasz nowy cykl programowy „Prosto z Polski” został zainicjowany relacją Władka Juszkiewicza z Festiwalu Filmowego w Gdyni. Dyrektor Polskiego Festiwalu Filmowego w Los Angeles podzielił się z nami swoimi refleksjami z festiwalu oraz pokazał fragmenty kilku najciekawszych filmów prezentowanych w tym roku. Bohater naszego wieczoru, Tadeusz Bociański, który kilka dni wcześniej wrócił z Polski, opowiedział o koncertach i spektaklach teatralnych, które miał okazję oglądać w kraju oraz o spotkaniach z wieloma artystami. Przekazał także na ręce obecnego prezesa program teatralny ze sztuki Czechowa pt. „Iwanow”z dedykacją dla naszego klubu od reżysera tej sztuki, dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie Jana Englerta, a prywatnie przyjaciela i wielokrotnego gościa naszego klubu. Przekazuję dalej pióro Andrzejowi Maleskiemu, który odsłonił przed nami tajemnice „Księgi Pana Tadeusza”.

Krystyna Kuszta
Wice Prezes


Dwadziescia pięc lat temu Tadeusz Bociański prowadził w Los Angeles goscinne koncerty naszej wspaniałej aktorki Barbary Krafftównej. Koncerty te stały się dla niego początkiem nowej kariery promotora artystów z Polski, a ich dokumentacja w postaci zdjęc, notatek i dedykacji artystki stała się zaczątkiem wielkiej kroniki Pana Tadeusza.

„Księga Pana Tadeusza”, bo tak pozwoliłem sobie nazwac ten pamiątkowy zapis, jest naprawde kronika polskich wydarzen kulturalnych w Los Angeles na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat. Tadeusz był nie tylko organizatorem naszych spotkań klubowych, ale takze waznym impresario kulturalnym na calym zachodnim wybrzezu U.S.A. Sprowadzał najlepszych artystow z Polski, organizował im trasy występow, byl ich producentem, menadzerem, konferansjerem, przewodnikiem i niezastąpionym gospodarzem:

„Było gospodarzy wielu w owym roku pańskim, Ale żaden z nich nie śmiał stanąć przy Bociańskim!”

Pisali tak w kronice o gospodarzu Anna Dymna, Jan Englert, Mariusz Benoit, Katarzyna Figura oraz Krzysztof Kolberger. Kronika Tadeusza jest kolażem zdjęc, dedykacji gości, komentarzy, limeryków często pisanych przez naszych wielkich artystów na zawołanie, na kolanie czy na lotnisku. Doskonale oddaje atmosferę tych spotkań, spontaniczych popisów, improwizacji, zartów i dowcipów. Są w niej oczywiście poważne momenty, choćby zapisy ze spotkań politycznych w klubie podczas stanu wojennego, kiedy to gościliśmy Czesława Miłosza, Aleksandra Małachowskiego, Władysława Siłę-Nowickiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i wielu innych znamienitych polityków, dziennikarzy i naukowców. Na dalszych stronach księgi można oglądać Tadeusza w towarzystwie prezydenta Lecha Wałęsy, Bronisława Geremka, Adama Michnika, byłego burmistrza Los Angeles Toma Bradley i wielu, wielu innych równie zasłużonych osobistości. Mieliśmy dylemat w jaki sposób pokazać Państwu tę księgę, jak przełożyć jej zawartosc na język wspołczesnych mediów. Z pomocą przyszedł Sławek Brzeziński, który wspaniale i zabawnie odtworzył klimat tamtych lat i spotkań poprzez kompilacje video klipów, piosenek i tekstów kabaretowych. Bardzo pomógł nam równiez Jacek Świder, który użyczył swego głosu do odczytania najciekawszych dedykacji, limeryków, wierszy i tekstów piosenek. Powstała z tego eklektyczna prezentacja wizualna, którą Tadeusz ubarwił wspomnieniami, anegdotami i refleksjami. Najciekawszymi momentami naszego spotkania były chyba osobiste wyznania Tadeusza o jego przyjaźniach z Gustawem Holoubkiem, Janem Englertem, Wojciechem Młynarskim, Andrzejem Zaorskim, które przetrwały przez lata. Nasz długoletni prezes i impresario polskich artystów był nie tylko sprawnym organizatorem polskich wydarzeń kulturalnych w Los Angeles, ale równocześnie był konsekwentnym ich kronikarzem. Wielka księga pana Tadeusza jest unikalną choc nieformalną kroniką naszej kultury w Los Angeles, naszego klubu i naszej emigracji.

Andrzej Maleski