Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej
Helena Modjeska Art and Culture Club

 

Projekcja filmu „Trzech kumpli” (Stanisław Pyjas, Bronisław Wildstein, Lesław Maleszka) i rozmowa z reżyserem Anną Ferens

28 czerwca 2008

W Klubie Kultury im. Heleny Modrzejewskiej 16 czerwca 2008 roku odbył się pokaz filmu "TRZECH KUMPLI" w reżyserii Anny Ferens i Ewy Stankiewicz. Film trafił do dystrybucji zaledwie dwa tygodnie przez pokazem w Klubie. Opowiada on o dramatycznej historii przyjaźni trzech studentów polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego: Stanisława Pyjasa, Lesława Maleszki i Bronisława Wildsteina. W losach bohaterów odbija się historia socjalistycznej Polski, czasów transformacji i demokracji. Jak w greckiej tragedii - jeden z bohaterów zostaje zamordowany, drugi okazuje się zdrajcą kreującym się na autorytet moralny w jednym z największych polskich dzienników, trzeci wciąż dochodzi sprawiedliwości i prawdy.

Stanisław Pyjas urodził się w 1953 roku, a zmarł w 1977 roku w Krakowie. Potencjalni świadkowie śmierci Pyjasa zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Staszek Pyjas był opozycyjnym działaczem okresu PRL-u. W latach 1976-1977 spontanicznie włączył się do organizowania protestów przeciwko represjom władzy wobec robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników. śmierć Pyjasa wywołała masowe demonstracje studentów ("Czarny Marsz") i bojkot juwenaliów. Wieczorem 15 maja 1977 roku na zakończenie "Czarnego Marszu" odczytano pod Wawelem deklarację zawiązującą Studencki Komitet Solidarności w Krakowie. Była to pierwsza tego rodzaju organizacja w Europie Wschodniej, której celem stała się obrona praw środowiska studenckiego i walka z komunistyczną władzą.

Po projekcji goście mieli okazję spotkać się i porozmawiać z reżyserką filmu Anną Ferens, scenarzystką i producentką, absolwentką dziennikarstwa i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Na jej filmografię składają się między innymi: "Życie pośmiertne Adama Mickiewicza", "Moskwa według Saszy", "Gdzie Bóg rozumie po polsku", "Czuły dotyk", "Zapoznam panią", "Żydzi w Powstaniu Warszawskim" (wyróżniony na Międzynarodowych Dniach Filmu Dokumentalnego w Lublinie i prezentowany na zeszłorocznym Jewish Film Festival w Los Angeles) oraz "Gdzie rosną poziomki?", dokument o nowoodkrytych grobach Polaków zamordowanych przez NKWD na terenie Ukrainy. Film "Gdzie rosną poziomki?" pokazany był na VIII Polskim Festiwalu Filmowym w Los Angeles. Przy realizacji "Trzech kumpli" Anna Ferens wraz z Ewą Stankiewicz dotarły do nigdy nie przesłuchiwanych osób oraz do kilkunastu byłych funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa.

Gościny Klubowi udzielili Państwo Monique i David Lehman.