Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej
Helena Modjeska Art and Culture Club

 

Koncert na rzecz budowy pomnika
Ignacego Jana Paderewskiego

22 września 2007

Tym razem Klub im. Heleny Modrzejewskiej zaprosił na koncert na rzecz pomnika Paderewskiego w wykonaniu Marka Żebrowskiego, fortepian, Larsa Hoefs’a, wiolonczela i Joel’a Pargmana, skrzypce.

W 1923 roku Ignacy Jan Paderewski otrzymał doktorat honoris causa z University of Southern California. By upamiętnić to wydarzenie, w 2000 roku ówczesna dyrektor Polish Music Center, dr Maja Trochimczyk zainicjowała akcję postawienia pomnika Paderewskiego na terenie uniwersytetu.

Ignacy Jan Paderewski, pianista i kompozytor, prowadził na Zachodzie i w USA szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski. Przed każdym ze swoich występów przemawiał na temat postulowanej przez niego niepodległości Polski. W 1917 roku przekazał prezydentowi Wilsonowi memoriał na temat Polski i być może z tego powodu sprawa niepodległości naszego kraju znalazła się w słynnych 14 punktach Wilsona. Po powrocie do kraju w 1918 roku spotkał się z Piłsudskim i podjął się roli mediatora pomiędzy nim a obozem Dmowskiego. W 1919 roku został premierem, zatrzymując dla siebie także stanowisko ministra spraw zagranicznych. Reprezentował Polskę na konferencji w Paryżu, na której podpisano kończący I wojnę światową traktat wersalski. Po śmierci Piłsudskiego Paderewski związał się z tzw. Frontem Morges, którego jednym z głównych założycieli był generał Władysław Sikorski. Front Morges postulował wybór Paderewskiego na prezydenta Polski. Po wybuchu II wojny światowej Paderewski wszedł w skład władz Polski na uchodźstwie.

Koncert był brawurowo prowadzony przez Marka Żebrowskiego, który rozpoczął go Cracovienne fantastique Ignacego Jana Paderewskiego i Grand Valse Brillante Op. 34 Fryderyka Chopina. Następnie z wiolonczelistą Larsem Hoefs’em, Marek zagrał Concertstueck Op. 31 Zygmunta Stojowskiego. Koncert zakończył się pierwszą częścią Tria Op. 8 Chopina (Joel Pargman, skrzypce i Lars Hoefs, wiolonczela). Nie obyło się oczywiście bez bisu. Były to Melodie Paderewskiego w aranżacji Marka na skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Artyści byli długo oklaskiwani i warto w skrócie wymienić ich dorobek i sukcesy.

Marek Żebrowski, pianista i kompozytor, ukończył z honorami Liceum Muzyczne w Poznaniu. Naukę kontynuował w New England Conservatory of Music (tu otrzymał Bachelor’s i Master’s Degrees). Kompozycja Ex tempore wygrała drugą nagrodę w 1997 roku na międzynarodowym konkursie w Hadze. Marek Żebrowski również wykłada dla Pacific Symphony Orchestra, Boston Symphony Orchestra, Harvard University, New England Conservatory of Music i Osher Learning Institute of Southern California. Wiele lat uczył w University of Massachusetts i Massachusetts Institute of Technology. Na USC w Polish Music Center Marek Żebrowski objął funkcję Program Director po dr Mai Trochimczyk.

Lars Hoefs, wiolonczelista, kształcił się w Northwestern University oraz w University of Southern California. Jako wiolonczelista w Blue Rose Trio, występował w Chinach, Izraelu, Brazylii, Francji, Kalifornii i na Alasce. Brał udział w festiwalach na Alasce i Rio de Janeiro. Grał z uznanymi artystami, między innymi: z Midori, Peterem Marshem oraz z muzykami Ysaye Quartet. Jego własne kompozycje inspirowane są filozofią Jiddu Krishnamurti.

Joel Pargman, skrzypek, ukończył University of Southern California's Thornton School of Music w Los Angeles. Regularnie występuje z Los Angeles Chamber Orchestra, Santa Barbara Chamber Orchestra, Musica Angelica Baroque Orchestra, Pasadena Symphony oraz z Riverside Philharmonic. Nagrał płyty z takimi muzykami jak: Ben Harper, Andrea Bocelli, Jamie Foxx, Joe Cocker, Travis Tritt, Fall Out Boy, Kenny Loggins oraz Sean “Diddy” Combs.

Koncert odbył się w pięknej i przyjaznej rezydencji Państwa Heleny i Stanley’a Kołodziej.

Dochód z koncertu został w całości przeznaczony na pomnik zasłużonego Polaka i wielkiego artysty, Ignacego Jana Paderewskiego.

Elżbieta Kańska