Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej
Helena Modjeska Art and Culture Club

 

Spotkanie z Pierwszą Damą Rzeczypospolitej Polskiej
Marią Kaczyńską

29 kwietnia 2007

W niedzielę 29 kwietnia 2007 roku Klub został zaszczycony wizytą Pani Marii Kaczyńskiej, Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej, która przebywała w Los Angeles w związku z ósmym już z kolei, Polskim Festiwalem Filmowym, nad którym objęła w tym roku patronat. Spotkanie odbyło się w pięknej i przyjaznej rezydencji Państwa Heleny i Stanley’a Kołodziej i było prowadzone przez Andrzeja Maleskiego. Konsulat reprezentowała Pani Krystyna Tokarska-Biernacik, Konsul Generalny w Los Angeles, oraz Konsul Paulina Kapuścińska. W spotkaniu wzięła również udział Pani Ambasadorowa Hanna Reiter.

Maria Kaczyńska, z domu Mackiewicz, żona prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, z wykształcenia jest ekonomistą. Jej rodzina po II wojnie światowej została repatriowana z Wilna. Ojciec walczył w wileńskiej Armii Krajowej, jeden z jego braci w szeregach II Korpusu generała Władysława Andersa pod Monte Cassino. Drugi brat został zamordowany przez NKWD w Katyniu. Po ukończeniu studiów Maria Kaczyńska podjęła pracę w Instytucie Morskim w Gdańsku w pracowni badań koniunkturalnych, gdzie przeprowadzała badania perspektyw rozwoju rynków frachtowych na Dalekim Wschodzie. Zna angielski, francuski, hiszpański i rosyjski. Jako Pierwsza Dama podjęła działania wspierające działalność charytatywną. Objęła patronat nad wieloma akcjami dobroczynnymi (m.in. galą charytatywną z okazji 60-lecia Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, Fundacją „Żyć z chorobą Parkinsona” i Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom „Gniazdo”). Jej interwencje pomogły, gdy chciano zlikwidować szpital dziecięcy w Rabce oraz wtedy, gdy z domu należącego do fundacji Sue Ryder zamierzano wyrzucić tamtejsze niepełnosprawne pensjonariuszki. W 2006 roku Pani Maria Kaczyńska otrzymała tytuł i statuetkę „Człowiek Otwartego Serca”, która przyznawana jest przez Kapitułę Stowarzyszenia Osób i Dzieci Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”.

Na spotkanie przybyli tłumnie członkowie Klubu im. Modrzejewskiej, ich goście oraz goście festiwalowi. Zajęli niemalże każdy dostępny kawałeczek obszernej przecież rezydencji i przylegającego doń ogrodu. Z niecierpliwością oczekiwali przybycia Pierwszej Damy, która na salę wkroczyła przy taktach piosenki Bułata Okudżawy, ulubionego kompozytora prezydenckiej pary, oraz burzy oklasków.

Niekłamany i żywiołowy entuzjazm wzbudziła wśród zebranych informacja, że Pani Maria Kaczyńska przyjęła propozycję przewodniczenia Honorowemu Komitetowi Budowy Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego na terenie Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles.

Podczas spotkania, Pierwsza Dama wspomniała o planach założenia w Los Angeles ośrodka kultury polskiej wspieranego przez władze tego miasta. Nadmieniła, że rozmawiała z burmistrzem Los Angeles, Antonio Villaraigosa, który przychylnie odniósł się do pomysłu powstania takiego ośrodka. Nawiązując do instytucji miast siostrzanych, Pani Kaczyńska zamierza zaproponować, aby Łódź stała się miastem siostrzanym dla Los Angeles. Oba miasta są bowiem stolicami kinematografii w swoich krajach.

„Łódź bardzo pasuje do tej roli, gdyż ma aleję gwiazd, wytwórnię filmów i szkołę filmową. Tu powstały wielkie filmy, jak Ziemia Obiecana. W Łodzi też, podobnie jak w Los Angeles, jest silny przemysł tekstylny. Idea ich współpracy jako miast siostrzanych bardzo zainteresowała władze L.A. i trzeba teraz doprowadzić w Polsce do tego, aby tę współpracę nawiązać.”

Gości spotkania z Panią Prezydentową interesowało między innymi czy czynione są postępy w zmianie prawa adopcyjnego w Polsce, bowiem Maria Kaczyńska i w tej materii wielokrotnie się wypowiadała. Pierwsza Dama uważa, że prawo adopcyjne w Polsce powinno zmienić się na tyle, aby dzieci mogły jak najszybciej trafiać do rodzin zastępczych bez zbędnego i bardzo szkodliwego długiego przebywania w placówkach wychowawczych. Szefowa Protokołu Dyplomatycznego Pani Izabela Tomaszewska zapewniła zgromadzonych, że prace nad zmianami trwają, wymagają jednakże wielu zabiegów oraz czasu.

Jedna z uczestniczek spotkania podziękowała serdecznie Pani Prezydentowej za wzięcie udziału we wciąż pełnej emocji i kontrowersji dyskusji na temat losów Doliny Rospudy i opowiedzeniem się za ochroną tego unikalnego zakątka przyrody. Dolina Rospudy to jeden z najcenniejszych obszarów torfowiskowych, o naturalnych, nie naruszonych stosunkach wodnych i jest objęta ochroną ze względu na występowanie niezwykle rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Jako że spotkanie odbywało się pod „sztandarami” festiwalowymi, nie zabrakło więc i innych znakomitych gości: Władka Juszkiewicza - organizatora Polskiego Festiwalu Filmowego, Pani Ewy Czeszejko-Sochackiej, członkini wielu polskich oraz międzynarodowych organizacji promujących polską kulturę, oraz Anny Ferens i Jacka Bromskiego, którzy opowiedzieli o swych najnowszych artystycznych projektach.

Anna Ferens, scenarzystka, producent i reżyser, ukończyła dziennikarstwo i nauki polityczne na Uniwerystecie Warszawskim. Na jej filmografię składają się między innymi: „Życie pośmiertne Adama Mickiewicza”, „Moskwa według Saszy”, „Gdzie Bóg rozumie po polsku”, „Czuły dotyk”, „Zapoznam panią”, „Żydzi w Powstaniu Warszawskim” (wyróżniony na Międzynarodowych Dniach Filmu Dokumentalnego w Lublinie i prezentowany na tegorocznym Jewish Film Festival w Los Angeles) oraz „Gdzie rosną poziomki?”, dokument o nowoodkrytych grobach Polaków zamordowanych przez NKWD na terenie Ukrainy.

Jacek Bromski jest reżyserem, producentem oraz prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Kieruje także studiem filmowym „Zebra”. Jest nagradzanym na wielu festiwalach twórcą komedii. Wyreżyserował między innymi filmy: „Sztuka kochania”, „Kuchnia Polska”, „1968. Szczęśliwego Nowego Roku”, „To ja, złodziej”, „Kariera Nikosia Dyzmy” i „Kochankowie Roku Tygrysa”. Jako producent filmowy zasłynął z takich filmów jak: „Historie miłosne” i „Kiler”.

Po części oficjalnej spotkania był czas na prywatne rozmowy z Pierwszą Damą Rzeczypospolitej Polskiej. A że takie okazje nie zdarzają się znów tak często, więc światła w eleganckiej rezydencji Państwa Kołodziej długo nie gasły.

Elżbieta Kańska
Dorota Olszewska