Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej
Helena Modjeska Art and Culture Club

 

Spotkanie z aktorem
Piotrem Adamczykiem

30 kwietnia 2006

W niedzielę 30 kwietnia 2006 roku w gościnnych progach rezydencji Państwa Haliny i Andrzeja Jagoda odbyło się spotkanie z

PIOTREM ADAMCZYKIEM

polskim aktorem, który międzynarodową sławę zawdzięcza filmowi o Karolu Wojtyle „Karol-człowiek który został papieżem” w reżyserii Giacomo Battiato. Zaledwie miesiąc przed spotkaniem odbyła się kolejna premiera z udziałem utalentowanego artysty „Karol - papież, który pozostał człowiekiem”, filmu opisującego lata pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.

Piotr Adamczyk, rocznik 1972, warszawską PWST ukończył w 1995 r. Jego wykładowcami byli m.in.: Anna Seniuk, Mariusz Benoit, Zbigniew Zapasiewicz i Gustaw Holoubek. Na II roku studiów otrzymał stypendium Brytyjsko-Amerykańskiej Akademii Teatralnej. W przedstawieniu dyplomowym w Londynie zagrał w języku angielskim Hamleta. Od ukończenia warszawskiej Szkoły Teatralnej do czasu otrzymania propozycji wcielenia się w postać Karola Wojtyły związany był z Teatrem Współczesnym w Warszawie, w którym zagrał wiele znakomitych ról, między innymi w przedstawieniach: „Tango”, „Łgarz”, „Mieszczanin szlachcicem”, „Wniebowstąpienie” oraz „Bambini di Praga”. Współpracuje również z innymi teatrami: zagrał w „Don Juanie” w Teatrze Polskim i w spektaklu „Władza” w Teatrze Narodowym. Grał w filmach „Boża podszewka”, „Cwał”, „Sława i chwała”. W Teatrze Telewizji wystąpił m.in. w: „Ketchupie Schroedera”, „Legendzie o św. Antonim”, „Portrecie weneckim”, „Tangu”, „Sprawie Stawrogina” i „Dwóch teatrach”. Łącznie ma na swoim koncie około 60 ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Zagrał główną rolę w filmie Jerzego Antczaka „Chopin - pragnienie miłości”, za którą dostał nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Piotr Adamczyk jest także zdobywcą Wiktora, niezwykle prestiżowej nagrody przynawanej dla najbardziej popularnych osobowości telewizyjnych.

Rozmowę z naszym miłym gościem poprowadziła dr Maja Trochimczyk. Piękną i żywą polszczyzną aktor opowiedział nam o swej artystycznej drodze - od pierwszych niezrealizowanych planów scenicznych (bowiem w szkole podstawowej do „Zemsty” nikt oprócz niego roli swojej się nie nauczył i do premiery nie doszło) - po zagranie postaci Jana Pawła II. W czasach studenckich Piotr Adamczyk miał okazję zetknąć się z wielkimi osobistościami aktorskimi i zarazem pedagogicznymi, a sam rok okazał się bardzo udany i obfity w talenty. Jednak tych, którym się udało, którzy z powodzeniem w zawodzie się realizują - jest niestety niewielu. Jak stwierdził nasz gośc - oprócz talentu i pracy potrzeba czasem zwykłego szczęścia i opieki „gdzieś z góry”. Wiele zmian w życiu artysty wprowadziła rola największego Polaka naszych czasów Jana Pawła II. Za zmianę najmilszą uważa kontakt z publicznością, rozmowy z ludźmi. Jak aktor podkreślał w licznych wywiadach oraz na spotkaniu klubowym, nie zależało mu na wiernym odtworzeniu postaci papieskiej. I choć, jak głosił mistrz paradoksu Oskar Wilde, tylko święte rzeczy godne są dotknięcia, to przed pewnymi świętościami można jedynie zatrzymać sie w pół kroku, bo tajemnicy świętości nie sposób tak naprawdę zgłębić i zrozumieć. O swoim trudnym zadaniu aktorskim Piotr Adamczyk powiedział: „Pamiętam, jak niezwykłym zaskoczeniem było dla mnie spojrzenie w lustro, kiedy miałem nałożoną charakteryzację. To była ciężka praca dla wszystkich, wielkie wyzwanie. Ale i tak najważniejsze i najtrudniejsze było dotknąć jakichś nut, drobnych tonów wielkiej osobowości Ojca Świętego.”(ekai.pl) Dzięki taktowi i wyrozumiałości ekipy filmowej aktor mierzył się w ciszy i skupieniu ze scenami szczególnie trudnymi, które specjalnego wyciszenia, odcięcia i oddalenia wymagały. Jak bowiem inaczej można było przygotować się do sceny, w której nie człowiek z człowiekiem prowadzi dialog, ale z Absolutem, Mądrością i Nieskończonym Dobrem...? Nasz gość opowiadał również o trudach zawodu aktora, o połączeniu cech potrzebnych do jego wykonywania: wrażliwości z jednej strony, z drugiej siły niezbędnej w tym zawodzie do przetrwania.

Spotkanie klubowe uświetnili swą obecnością Pani Ewa Czeszejko-Sochacka, członek, a następnie przewodnicząca Rady Programowej TVP SA, członkini wielu polskich oraz międzynarodowych organizacji promujących kulturę, zasiadający w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji ceniony dziennikarz Pan Witold Kołodziejski, znakomity aktor Pan Andrzej Chyra oraz Państwo Jadwiga Barańska i Jerzy Antczak, którzy z naszym gościem specjalnym mieli już okazję wcześniej pracować przy realizacji filmu „Chopin - pragnienie miłości” i którzy artystyczną współpracę niezwykle mile wspominali.

Przebieg spotkania klubowego zostal zarejestrowany przez kamery Telewizji Polskiej dokumentującej Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles oraz imprezy festiwalowi towarzyszące.

Różne specjały i przysmaki przyrządzone przez gospodarzy oraz przyjazna atmosfera domu - sprzyjały długim i ciekawym „zakuluarowym” rozmowom zebranych na spotkaniu gości.

O czym zawiadamia,

Dorota Czajka-Olszewska