Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej
Helena Modjeska Art and Culture Club

 

Wieczór poświęcony pamięci
Papieża
Jana Pawła II

11 czerwca 2005

Okazją powrotu do dramatycznych wydarzeń z początku kwietnia 2005 roku stał się wieczór poświęcony pamięci Papieża Jana Pawła II. Minutą ciszy uczciliśmy odejście naszego Wielkiego Rodaka, Ojca i Pasterza. W cichości serca każdy z uczestników spotkania połączył się na chwilę z osobą Ojca Świętego i przywołał prywatne wspomnienia z Nim związane.

Polak, nowoczesny papież medialny, pierwszy papież proszący o wybaczenie nacje pokrzywdzone przez Kościół, dążący wytrwale i uparcie do pojednania między religiami, wskazujący na ich podobieństwa jako podstawę i bazę wspólnoty ludzkiej, polityk zwalczający komunizm, wreszcie człowiek poszukujący i kroczący ścieżkami Boga- tak w największym skrócie nakreślić można sylwetkę papieską. Nie lada więc trudne zadanie miała Elżbieta Leibel, która program przygotowała i wykonała. Co wybrać z tysięcy kazań, encyklik i wystąpień Jana Pawła II, z jego licznych podróży, z twórczości? Odnoszę jednak nieodparte wrażenie, że cokolwiek by to nie było- przesłanie jest zawsze jedno, a przebija przez nie portret niezwykłego Człowieka i niezwykłego Dobra. Elżbieta Leibel systematyzując materiały podzieliła swój program na trzy części: wspomnienia z licznych podróży apostolskich, poezje Karola Wojtyły oraz anegdoty, które do papieskiego portretu dodają jeszcze jeden ważny rys- ogólnie znane poczucie humoru naszego wielkiego Rodaka. O oprawę muzyczną interesująco przygotowanego programu zadbał Carlos Velasco. Pieczołowicie wybrane kompozycje harmonijnie współgrały z prezentowanymi tekstami. Momentami liryczne, gdzie indziej pobrzmiewające rytmami krajów odwiedzanych z wizytą papieską.

Elżbieta Leibel już wielokrotnie organizowała w Klubie ciekawe wieczory poetyckie. Artystka jest utalentowaną aktorką teatralną i filmową. Studiowała w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Występowała w Krakowskim Teatrze Dramatycznym. Grała role w „Szkole żon” i „Annie Kareninie”. W Stanach Zjednoczonych występowała w wielu rolach teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Carlos Velasco, muzyk, aranżer i wokalista, absolwent Conservatorio Nacional de Musica w Mexico City, jest wirtuozem fortepianu, gitary i kontrabasu.

Spotkanie odbyło się 11 czerwca 2005 roku w gościnnym domostwie Państwa Monique i Davida Lehman, dzięki którym zebrani goście raz jeszcze mogli zjednoczyć się we wspólnym i jakże drogim wspomnieniu o Janie Pawle II.O czym powiadamia,

Dorota Czajka-Olszewska