Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej
Helena Modjeska Art and Culture Club

 

Spotkanie z artystami nominowanymi do ,,Oskara":
Janem A.P. Kaczmarkiem,
Hanną Polak i Andrzejem Celinskim

25 lutego 2005

Spotkanie lutowe odbyło się w bardzo szczególnym terminie - dwa dni przed uroczystością wręczenia słynnych Oskarów, czyli dorocznych nagród za wybitne osiągniecia filmowe przyznawanych przez członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Gośćmi spotkania zorganizowanego przez Konsulat Generalny w Los Angeles i nasz Klub byli nasi rodacy nominowani do nagrody Oskara. Znany kompozytor Jan A. P. Kaczmarek, zamieszkały w Los Angeles, uzyskał nominację w kategorii oryginalnej muzyki filmowej, którą skomponował do filmu Marzyciel (Finding Neverland). Hanna Polak oraz Andrzej Celinski zostali nominowani do nagrody w dziedzinie krótkiego metrażu dokumentalnego za film Dzieci z Leningradzkiego.

W gościnnej rezydencji Konsula Generalnego, pani Krystyny Tokarskiej-Biernacik, gdzie odbyło się spotkanie, zebrał się pokaźny tłum gości, pragnących posłuchać zwierzeń artystów tuż przed wielkim dniem. Spotkanie, ilustrowane fragmentami filmów, poprowadził znakomicie przygotowany dyrektor programowy i kurator Polish Music Center w USC, Marek Żebrowski.

Jan A. P. Kaczmarek podzielil się z gośćmi spotkania refleksjami na temat swojej pracy i interesującej biografii. Urodzony w Koninie, marząc o karierze w służbie dyplomatycznej, studiował prawo w Poznaniu. Rozczarowany studiami, wziął udział w warsztatach Jerzego Grotowskiego. Doświadczenie to wplynęło na wybór drogi życiowej. Już na studiach założył z kolega zespół muzyczny. Grał w nim na niezwykłym, podobnym do cytry instrumencie o nazwie fidola. Zespół współpracował z Teatrem Ósmego Dnia, a później, już jako Orkiestra Ósmego Dnia rozpoczął światową karierę. Jan Kaczmarek wiele komponował już w Polsce - muzykę symfoniczną i teatralną. Podczas turnee po Stanach Zjednoczonych w 1982 roku nagrał pierwsza płytę Music for the End.

W 1989 roku przyjechał do Los Angeles i rozpoczął niełatwą na początku karierę kompozytora muzyki filmowej. Imponująca była wiara kompozytora w nadejście szczęśliwego momentu w rozwoju wypadków i ostatecznego sukcesu. Momentem przełomowym było skomponowanie muzyki do Całkowitego zaćmienia Agnieszki Holland. Współpracę ze znakomitą reżyserką kontynuował pisząc muzykę do Washington Square i Trzeciego cudu. Z zainteresowaniem słuchalismy opowieści z realizacji filmów Niewierna Adriana Lyne i Marzyciela Marca Forstera pełnych dygresji na temat świata filmowego.

Artysta opowiedział również o swoich planach na przyszlość. Zainspirowany sukcesami Sundance Institute, we współpracy z nim powolał fundację Instytut Rozbitek. W starym pałacu w miejscowości pod Poznaniem będą się kształcić młodzi reżyserzy, scenarzyści i kompozytorzy z całego świata. Planuje się organizowanie dorocznego festiwalu. Z pewnością zamysł ten, jak i inne plany artysty, zakończą się rownież sukcesem.

Film Hanny Polak oraz Andrzeja Celinskiego Dzieci z Leningradzkiego, którego fragment mogli obejrzeć uczestnicy spotkania, dotyczy spraw bardzo wzruszajacych każdego - losu dzieci, pozbawionych przez gwałtowne zmiany społeczne dachu nad głową, a nawet codziennej kromki chleba, dzieci koczujących w zaułkach Dworca Leningradzkiego w Moskwie. Hanna Polak, która w 1997 roku założyła fundację Aktywnej Pomocy Dzieciom, walczy z pasją o znalezienie funduszy na pomoc bezbronnym, zapomnianym przez wszystkich, najmłodszym. Oboje z Andrzejem Celinskim wyrazili nadzieję, że nominacja filmu do nagrody Oskara pomoże przedstawić tę wstrząsającą sytuację jak najwiekszej liczbie widzów.

Spotkanie trwało do późnych godzin wieczornych, a zafascynowani słuchacze kontynuowali dyskusje z naszymi gośćmi także po części oficjalnej.

Dwa dni później z zapartym tchem słuchalismy Johna Travolty oglaszającego całemu światu, że Jan Kaczmarek został wyróżniony Oskarem. Serdeczne gratulacje od całego Klubu!


Sekretarz Klubu

Krystyna Kuszta